23.11.2017      
 najnowsze wydanie
wszystko o...
kronika i ekologia
kronika poleca książki
ogłoszenia
drukarnia
zlecanie reklam i ogłoszeń
kontakt prenumerata
e-wydanie
patronat prasowy
prezentacja
zostań wydawcą
regulamin konkursów
loga
slovakia
logowanie
 
Kronika Małopolska
Kronika Żywiecka
Głos Ziemi Cieszyńskiej
SPECJALNE
  NASZE 50 LAT!
To nie jest historia pięćdziesięcioletniej jubilatki. Jedyny tygodnik Bielska-Białej i całego Podbeskidzia w ...Bielsat

basket


galeria


wisla
xxx

 

Nr 12/2017Grodziec: podkowce pod ochroną, dach do remontu

KOMU ZAWADZAJĄ NIETOPERZE?

Żyjące na strychu ponadstuletniej szkoły nietoperze są jej chlubą. Jednak stały się też problemem, bo „nie pozwalają” na wyremontowanie dachu. Miejscowi radni nie kryją złości, gdyż - jak się wyrażają - nietoperze są pod ochroną, a dzieci nie.
Budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grodźcu został wybudowany w 1912 roku. Mieści się w sąsiedztwie pięknego parku i zamku. Piękniejszego zakątka do zamieszkania nietoperze nie mogły sobie znaleźć. Osiedliły się na szkolnym strychu. „Uczniami” szkoły są podkowce małe, gatunek ssaka z rzędu nietoperzy z nielicznie reprezentowanej w Polsce rodziny podkowcowatych. To jeden z najmniejszych nietoperzy w Polsce, dorastający do 4 centymetrów i ważący maksymalnie 10 gramów. Jest objęty ochroną ścisłą, umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako zagrożony wymarciem.
W szkole nietoperze są traktowane jako jej chluba. - Podkowce małe występują w nielicznych ośrodkach. Wykorzystujemy to do celów edukacyjnych. Odbywają się u nas rozmaite warsztaty, współpracujemy z Uniwersytetem Wrocławskim - mówi Jolanta Tomik, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grodźcu. Jednak obecność szczególnie chronionych „mieszkańców” budynku rodzi też problemy...
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Jasienica samorządowcy podnieśli alarm w sprawie stanu technicznego dachu szkoły. Radny Stanisław Cebulak ostrzegał, że dach w końcu spadnie dzieciom na głowy. Dyrektor placówki uspokaja, że sytuacja nie jest aż tak dramatyczna. - Dach nie grozi zawaleniem. W maju był przegląd budowlany i budynek został dopuszczony do użytkowania. Jednak krokwie i pokrycie dachu są uszkodzone, więc trzeba je wymienić. Zajmuję się tym, odkąd zostałam dyrektorem szkoły trzy lata temu. Władze gminy nie robią żadnych problemów z remontem - wyjaśnia Jolanta Tomik.
Jak tłumaczył podczas niedawnej sesji wójt Janusz Pierzyna, w budżecie gminy zabezpieczono ćwierć miliona złotych na remont dachu. - Zajmiemy się tym tematem - zapewnił. Mówił jednak, że nie jest to taka prosta inwestycja, jak w każdym innym przypadku. Od ekologów usłyszał, że nie można robić z nietoperzami co tylko się chce, bo grozi za to... więzienie. Poinformował, że z powodu nietoperzy remont byłby możliwy tylko zimą, gdy jego przeprowadzenie jest najtrudniejsze.
- Od maja do września trwa okres lęgowy i nietoperzy nie można ruszać. Prace moglibyśmy zacząć najwcześniej w październiku, ale najbardziej sensowne są przecież w wakacje, gdy nie ma dzieci. Plany przewidują remont w tym roku. Jednak teraz trwają negocjacje z opiekunami nietoperzy z Uniwersytetu Wrocławskiego, by w pobliżu szkoły założyć budki lęgowe. Jeszcze nie wiem, jaka będzie odpowiedź - informuje dyrektor ZSP.
- Nic nie wiem o takich planach, bo żaden wniosek do nas nie wpłynął. Jeżeli organizatorzy remontu poradzą sobie w sposób, który będzie zgodny z przepisami, to nawet nie muszą tego do nas zgłaszać. Mimo wszystko będziemy chcieli wiedzieć, co się w tej sprawie dzieje - mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Niektórzy jasieniccy radni są oburzeni w ogóle tym, że dzieci muszą dzielić budynek z nietoperzami. - To trzeba do sanepidu zgłosić. Jak dzieci mogą się uczyć w miejscu bytowania nietoperzy? To niedopuszczalne i haniebne. Nietoperze mogą mieć wściekliznę. A w spożywczaku ekspedientka nie może chleba podać ręką... - irytował się radny Andrzej Szimke, szef koła łowieckiego z Rudzicy. - Dziwię się, że nietoperze są pod ochroną, a dzieci nie - stwierdził Jan Batelt, przewodniczący Rady Gminy. Dyrektor szkoły jednak i w tym przypadku tonuje nastroje. - Raz z miesiącu są tu pracownicy UW. Nietoperze są pod stałą obserwacją, są mierzone, ważone... Nie było jeszcze żadnego przypadku wścieklizny - informuje. - Nietoperze w ciągu dnia nie są aktywne, a dzieci uczą się dwie kondygnacje niżej - dodaje. (mk)
Na zdjęciu: Te rzadkie nietoperze mierzą... 4 centymetry.ŚWIĘTO DRZEWA

Choć to inicjatywa obejmująca cztery województwa, Klub Gaja nie zapomina promować jej u źródła. Akcję „Święto Drzewa - wśród pól” na Śląsku wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej Klub Gaja zorganizował konferencję, której celem było upowszechnienie wśród mieszkańców terenów wiejskich wiedzy o ochronie potencjału biologicznego na terenach rolniczych, w szczególności w aspekcie zmian klimatycznych. Przybliżono zagadnienia dotyczące znaczenia zadrzewień wśród pól, korzyści płynące ze zrównoważonego rolnictwa oraz rolę edukacji w kształtowaniu proekologicznych zachowań.
- Konferencję otworzył wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński. Później pracownicy naukowi i rozmaitych instytucji opowiadali m.in. o tym, że drzewa i krzewy pełnią wielorakie funkcje, nie tylko wzbogacając ekosystem, ale też spełniają nieocenioną rolę w rolnictwie, są miejscem odpoczynku, siedliskiem ptaków, upiększają krajobraz, a także tworzą tzw. korytarze ekologiczne dla owadów i wielu ssaków, często rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Oraz że są... natchnieniem dla artystów - relacjonuje Alina Macher zajmująca się promocją w starostwie.
Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek podkreślił, że dzięki programowi ponad 600 tysięcy osób posadziło już przeszło 770 tysięcy drzew. - Projekt buduje porozumienie i mosty pomiędzy różnorodnymi podmiotami. W ochronie przyrody, jak w wielu innych dziedzinach, zbudowany wspólnie kapitał społeczny staje się kluczem do udanych przedsięwzięć - mówił. Dodawał, że w ramach inicjatywy organizowane są festyny, pikniki, konkursy artystyczne i literackie, przedstawienia, warsztaty, debaty, koncerty i happeningi. Powstała też bezpłatna aplikacja „Drzewa z klimatem”, która przedstawia ciekawe pod względem przyrodniczym, historycznym i kulturowym drzewa w Polsce oraz atrakcje turystyczne i atlas drzew. (mk)
Na zdjęciu: Wykładów na temat drzew i śródpolnych zagajników z uwagą słuchali młodzi mieszkańcy terenów wiejskich.Jasienica: bezpiecznie do PSZOK-u

CZEKAJĄC NA DROGĘ

Wkrótce zostanie wyrównany i wyasfaltowany plac Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Jasienicy. Ciągle nie może jednak ruszyć naprawa drogi dojazdowej do tej służącej ekologii placówki.
Na wniosek wójta Jasienicy Janusza Pierzyny radni przeznaczyli 300 tysięcy złotych na budowę drogi do PSZOK-u. - Jesteśmy przygotowani, aby w każdej chwili ruszyć z przebudową. Pojawiają się jednak problemy formalne, które mam nadzieję szybko rozwiązać - mówi wójt. Zgodnie z prawem gmina może zlecić wykonanie prac dopiero wtedy, gdy całość drogi będzie własnością Jasienicy. Wójt tłumaczy, że po negocjacjach ze spółdzielnią rolniczą udało się kupić część gruntu na poszerzenie drogi, a część spółdzielnia przekazała bezpłatnie. Około 20 procent terenu pozostaje jeszcze w rękach prywatnych, a obciążona jest skomplikowanymi problemami własnościowymi. - Czekamy na formalne dokończenie tej sprawy, która jest jednak poza naszym zasięgiem. Zależy nam, aby przebudowę drogi zacząć jak najszybciej - zapewnia Janusz Pierzyna.
Według projektu, zniszczona i wąska droga zostanie poszerzona do pięciu metrów i doczeka się nowej podbudowy. Władze gminy zadbały także o nowe odwodnienie, dzięki czemu do historii powinny przejść problemy z podtopieniami w tym miejscu. (mk)
Do druku: pdf
>> Powrót <<