23.11.2017      
 najnowsze wydanie
wszystko o...
kronika i ekologia
kronika poleca książki
ogłoszenia
drukarnia
zlecanie reklam i ogłoszeń
kontakt prenumerata
e-wydanie
patronat prasowy
prezentacja
zostań wydawcą
regulamin konkursów
loga
slovakia
logowanie
 
Kronika Małopolska
Kronika Żywiecka
Głos Ziemi Cieszyńskiej
SPECJALNE
  NASZE 50 LAT!
To nie jest historia pięćdziesięcioletniej jubilatki. Jedyny tygodnik Bielska-Białej i całego Podbeskidzia w ...Bielsat

basket


galeria


wisla
xxx

 

Nr 6/2017Nagroda za 30 tysięcy kilometrów

ROWERY DLA DZIECIAKÓW

W Bielsku-Białej zainaugurowano tegoroczną akcję z cyklu „Rower pomaga”. Ekologiczne przedsięwzięcie wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
10 marca przed południem plac Chrobrego wypełnił się tymi, którym zależy na środowisku, a szczególnie na czystym powietrzu. Członkowie bielskiej Fundacji Ekologicznej „Arka”, wspomagani przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 ułożyli wielkie rowerowe serce z 50 kół pozyskanych z recyklingu. Ogłoszono też start strony internetowej (rowerpomaga.pl) i aplikacji, dzięki której rowerzyści mogą dopisywać przejechane przez siebie kilometry.
- Zeszłoroczna akcja okazała się dużym sukcesem. Przejechaliśmy ponad 1,2 miliona kilometrów na rowerach. Rozdaliśmy dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych 60 rowerów. W akcji kilometry wpisało nam ponad 27 tysięcy osób. Tym razem za każde 30 tysięcy wspólnie przejechanych na rowerach kilometrów dzięki sponsorom przekazujemy dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych ich wymarzony rower - tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes „Arki”.
Akcja „Rower pomaga” ma przynieść efekt na trzech polach. Po pierwsze zachęca do zdrowego trybu życia i jazdy na rowerze. Po drugie im więcej kierowców uda się przekonać do przesiadki z samochodu na jednoślady, tym drogi będą mniej zakorkowane, a powietrze czystsze. I po trzecie dzieci, które normalnie nie miałyby na to szansy, otrzymają w prezencie nowiutkie rowery. Na stronie internetowej akcji miłośnicy jazdy na dwóch kółkach z całego kraju wpisują liczbę przejechanych kilometrów. W specjalnym kalkulatorze od razu widzą, o ile ograniczyli emisję dwutlenku węgla dzięki temu, że tej samej odległości nie pokonali samochodem.
Najnowszą edycję rowerowej akcji po raz kolejny wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. (mk)DRZEWA JEDNOCZĄ EUROPĘ

W Bielsku-Białej zasadzone drzewo... polityczne. Niby niczym się nie wyróżnia, ale jego misja jest wielkiej wagi - ma zakorzenić ideę... zjednoczonej Europy.
3 marca przy ulicy Kosmicznej w Bielsku-Białej zainaugurowano akcję „Drzewa zjednoczonej Europy”. W ogrodzie organizatora - Fundacji Ekologicznej „Arka” - posadzono głóg. Tym samym bielska organizacja włącza się do głośnej dyskusji, w której polityka miesza się z ekologią. I proponuje, by za jednym zamachem pomóc przyrodzie i idei integracji europejskiej.
- Obserwujemy niepokojący nas trend, w którym podważana jest idea zjednoczonej Europy. Jeszcze żyje pokolenie, które pamięta i doświadczyło skutków podzielonej Europy, państw walczących w imię nienawistnych ideologii. Zróbmy tyle, ile jako obywatele możemy, aby te historie nie powtórzyły się w Europie. Brońmy uniwersalnych wartości: integracji europejskiej, demokracji, wolności obywatelskiej i ochrony środowiska - mówi Wojciech Owczarz, prezes „Arki”. - W przygotowanym przez nas programie chcemy dosłownie zakorzenić ideę zjednoczonej Europy.
Już w kwietniu ma zostać uruchomiony portal, na którym będzie licznik posadzonych drzew. - Sadzenie drzew będzie osią programu, a wokół tej idei będziemy organizować liczne działania edukacyjne - mamy nadzieję, że w wielu europejskich miastach - stwierdza Wojciech Owczarz. (mk)
Na zdjęciu: Temu głogowi powierzono szczególne zadania. Ma pomóc w szerzeniu idei zjednoczonej Europy.ŚLADEM WISŁY

Prawie pięćdziesiąt osób wyruszyło na wycieczkę wpisującą się w ogólnopolskie obchody „Roku Rzeki Wisły”. Wyprawa śladami królowej polskich rzek odbyła się 25 lutego. Zorganizowało ją Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze z Bielska-Białej. Przemierzając rejon Doliny Wisły uczestnicy zawitali do Zabrzega, Goczałkowic-Zdroju, Skoczowa i Grodźca. - Atrakcji nie brakowało. Zwiedziliśmy - dzięki uprzejmości Michała Bożka - wnętrza zamku grodzieckiego, który na co dzień jest niedostępny dla turystów. W Goczałkowicach obejrzeliśmy zaporę i stację uzdatniania wody, a w Skoczowie Muzeum św. Jana Sarkandra. Na koniec mogliśmy skosztować pysznego sandacza z Wisły - relacjonuje Łukasz Kwaśniewski, przewodnik beskidzki, który organizował wyjazd. Tym samym bielski PTTK przyłączył się do ogólnopolskiej inicjatywy. - Ustanawiając rok 2017 „Rokiem Rzeki Wisły” parlament oddał hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę państwa polskiego. Pamiętamy słowa Jana Pawła II, wypowiedziane w Gdyni w 1987 roku: „Wisła, rzeka wszystkich ziem polskich, rzeka naszych dziejów. Od stuleci - zanim jeszcze imię Polski pojawiło się w annałach historii - ona już toczyła swoje wody od Karpat, od śląskich Beskidów, gdzie ma swe źródła aż dotąd. Rzeka, milczący świadek życia pokoleń, ich rodzenia się i umierania. Ich twórczych wysiłków związanych z gruntowaniem wszystkiego, co Polskę stanowi...” - mówi przewodnik. (mk)
Do druku: pdf
>> Powrót <<