11.12.2017      
 najnowsze wydanie
wszystko o...
kronika i ekologia
kronika poleca książki
ogłoszenia
drukarnia
zlecanie reklam i ogłoszeń
kontakt prenumerata
e-wydanie
patronat prasowy
prezentacja
zostań wydawcą
regulamin konkursów
loga
slovakia
logowanie
 
Kronika Małopolska
Kronika Żywiecka
Głos Ziemi Cieszyńskiej
SPECJALNE
  NASZE 50 LAT!
To nie jest historia pięćdziesięcioletniej jubilatki. Jedyny tygodnik Bielska-Białej i całego Podbeskidzia w ...Bielsat

basket


galeria


wisla
xxx

 

>>Czytaj e-kronikę na ekranie komputera<<

BOĆKI WRÓCIŁY DO USTRONIA
NR.: 16 z dnia: 17-04-2008


W piątek, 28 marca, do gniazda w Ustroniu, które można podglądać przez Internet (www.bociany.edu.pl), przyleciał pierwszy bociek!
Przypomnijmy - gniazdo jest nowe, zostało zbudowane w listopadzie ubiegłego roku, po tym jak stare - zarażone śmiercionośnym grzybem - spalono.
Pierwszy bociek zachowuje się jakby tu był u siebie „od zawsze”. - Już po godzinie położył się w gnieździe i spędził w nim całą noc. Wyleciał około piątej rano - mówi Monika Ewa Kosińska, przewodnicząca Koła nr 15 Stowarzyszenia Nauczycieli Edukacji Początkowej w Ustroniu i pomysłodawczyni oglądania bocianów przez Internet. Następnego dnia po południu w gnieździe znowu pojawił się bocian, podobnie jak i w niedzielę, 30 marca. Nie wiadomo, czy był to ten sam, który przyleciał jako pierwszy. Stał, rozglądał się, przybierał postawę bojową, rozpościerając skrzydła. Nagle pojawił się inny bocian, próbował usiąść na gnieździe, ale ten, który w nim stał, przegonił go. Później odleciał. - Wieczorem gniazdo było puste, ale po powrocie z Afryki bociany często spędzają dwa-trzy dni na łąkach, by się pożywić po podróży - tłumaczy Monika Ewa Kosińska.
Niestety, przez następne dni żaden z ptaków się nie pokazał. Sympatycy ustrońskich boćków wypatrują ich jednak bez przerwy.
Obraz z gniazda, który mogą oglądać internauci, jest odświeżany co sekundę, a więc częściej niż w ubiegłym roku, kiedy zmieniał się co 2-3 sekundy. W kadrze jest też wyświetlana aktualna temperatura panująca w okolicach gniazda. Boćki można oglądać w ramach projektu „Bociany Integrują”, o którym pisaliśmy już kilkakrotnie. Projekt wspiera Urząd Miasta w Ustroniu, w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi i jest realizowany jako zadanie publiczne.
Nowością jest drugi podgląd na stronie - transmisja z gniazda w Ligocie, realizowana przez firmę Kolnet. Podgląd ten jest dostępny tylko w dzień. (efa)
>> Powrót <<
Dodaj swój komentarz - Wyślij link