11.12.2017      
 najnowsze wydanie
wszystko o...
kronika i ekologia
kronika poleca książki
ogłoszenia
drukarnia
zlecanie reklam i ogłoszeń
kontakt prenumerata
e-wydanie
patronat prasowy
prezentacja
zostań wydawcą
regulamin konkursów
loga
slovakia
logowanie
 
Kronika Małopolska
Kronika Żywiecka
Głos Ziemi Cieszyńskiej
SPECJALNE
  NASZE 50 LAT!
To nie jest historia pięćdziesięcioletniej jubilatki. Jedyny tygodnik Bielska-Białej i całego Podbeskidzia w ...Bielsat

basket


galeria


wisla
xxx

 

>>Czytaj e-kronikę na ekranie komputera<<

Ptasi Big Brother
PODGLĄDANIE BOCIANÓW

NR.: 15 z dnia: 12-04-2007


Jak bociany zachowują się w gnieździe? Szczegóły z życia ptasiej rodziny będzie można już lada dzień poznawać na żywo, wystarczy włączyć komputer i wejść do Internetu.
Bociany wracają już na Podbeskidzie, a w Ustroniu czeka na nie gniazdo z kamerą, dzięki której będzie można je obserwować za pośrednictwem Internetu. - Czekamy niecierpliwie aż boćki przylecą. Mamy nadzieję, że dotrą bezpiecznie. Czasami zdarzają im się po drodze różne przygody - mówi Monika Ewa Kosińska, przewodnicząca Koła nr 15 Stowarzyszenia Nauczycieli Edukacji Początkowej w Ustroniu, która jest pomysłodawczynią wirtualnego podglądania bocianów.
Gniazdo z kamerą to część większego projektu pod nazwą „Bociany integrują”, przedsięwziętego przez ustrońskie koło SNEP, a przeznaczonego dla tych wszystkich, zarówno młodszych, jak i starszych, którzy interesują się światem przyrody i chcą poznać życie bocianów. Obserwacja ptasiej rodziny będzie możliwa przez 24 godziny na dobę. Ptakom takie podglądanie nie będzie przeszkadzać. Kamera wraz z mikrofonem znajduje się przy gnieździe na specjalnie skonstruowanym wysięgniku. Bociany będą ją traktować jako stały element otoczenia.
Pomysłodawcy akcji uruchomili ogólnodostępne forum dyskusyjne, na którym można przedstawiać wyniki swoich obserwacji. Dzieci szkolne natomiast będą miały możliwość notowania wyników akcji na lekcjach, pod opieką nauczyciela. To dobra metoda poznawania tych ptaków - ich zwyczajów, zachowań, kolejnych etapów rozwoju, czyli składania jaj, lęgów, karmienia młodych i nauki latania. Jednocześnie tym sposobem, zdaniem organizatorów akcji, można uwrażliwić młodych ludzi na piękno przyrody i uczyć szacunku do niej, a także pokazać, jakie są możliwości wykorzystania Internetu.
W pierwszy dzień wiosny koło SNEP i Nadleśnictwo Ustroń zorganizowały happening pod hasłem „Wiosnę witamy, na bociany czekamy”. Pod gniazdem bocianów w Ustroniu zebrały się dzieci z okolicznych przedszkoli i podstawówek. Kolorowo ubrane przyniosły ze sobą wizerunki bocianów i transparenty z hasłami witającymi wiosnę. Krzyczały „Precz zimo zła - chcemy bociana” i śpiewały piosenki. Pracownik nadleśnictwa opowiadał im o zwyczajach ptaków i objaśniał trasy wędrówek polskich bocianów.
Bociany występują w całej Polsce. Lubią tereny podmokłe, wilgotne, gdzie mogą znaleźć dużo pożywienia. Jedzą drobne płazy, małe gady, ryby, gryzonie. Mają swoje stałe siedziby. Z ciepłych krajów powracają najchętniej do tych samych gniazd. Pieczołowicie je też rozbudowują wykorzystując chrust, suchą trawę, słomę, korzonki, czasami nawet szmaty, papier, folię i sznurek. Gniazdo para buduje wspólnie. Znawcy bocianich obyczajów mają jedynie różne zdania co do tego, który z małżonków więcej przy tym pracuje.
Bociany można spotkać w różnych miejscach Podbeskidzia. Sporo gniazd mają na Pogórzu Skoczowskim. Zadomowiły się w Łodygowicach, Zarzeczu, Ślemieniu i Czańcu. Zagrożeniem dla ptaków jest zanik ich żerowisk, co często związane bywa z melioracją łąk i zabudową terenu. Brakuje też dla nich naturalnych miejsc na lokalizację gniazd i dlatego właśnie gnieżdżą się na niebezpiecznych dla nich budowlach - kominach i słupach energetycznych.

>> Powrót <<
Dodaj swój komentarz - Wyślij link